
24 november- Meer impact, minder wrijving: effectief communiceren als cliëntenraad
Dit webinar is gratis voor NCZ abonnementhouders (BASIS, PLUS en MAXI).
Als cliëntenraad wil je impact maken en een constructieve, gelijkwaardige gesprekspartner zijn voor de bestuurder. Je kunt je inhoudelijk nog zo goed hebben voorbereid, maar wat gebeurt er als je merkt dat je argumenten tijdens een overleg niet meer aankomen?
Misschien loopt de spanning op, schiet iemand in de verdediging of merk je dat je zelf geïrriteerd raakt. Voor je het weet, gaat alle aandacht naar de manier waarop het gesprek verloopt in plaats van naar het onderwerp dat je als cliëntenraad onder de aandacht wilt brengen.
Omgaan met frustraties als cliëntenraad is daarom een belangrijk onderdeel van goede medezeggenschap. Het gaat niet alleen over wát je aan tafel brengt, maar ook over wat je doet wanneer spanning ontstaat en je boodschap niet meer aankomt.
Tijdens deze interactieve online kennismakingsworkshop neemt trainer en teamcoach Heleen Elfrink je mee in wat er op zulke momenten gebeurt. Waarom lukt het soms niet meer om goed naar elkaar te luisteren? Wat doet spanning met ons gedrag en onze communicatie? En belangrijker: wat kun je zelf doen om het gesprek weer constructief te maken?
Van frustratie naar informatie
Frustratie hoeft niet alleen lastig te zijn. Het kan je ook iets vertellen. Waarom raakt een bepaalde reactie je? Welke behoefte, verwachting of waarde zit daarachter? En wat gebeurt er bij de ander?
Door bewuster te leren omgaan met frustraties als cliëntenraad, kun je signalen van oplopende spanning eerder herkennen en voorkomen dat je automatisch reageert.
Heleen laat je hiervoor kennismaken met haar CORE-methode:
- Calm – eerst rust creëren voordat je reageert;
- Observe – kijken naar wat er feitelijk gebeurt en welke aannames je zelf maakt;
- Reframe – onderzoeken wat er achter de frustratie of situatie zit;
- Execute – bewust bepalen hoe je vervolgens handelt en communiceert.
We vertalen dit naar situaties die je als cliëntenraad aan de overlegtafel kunt tegenkomen.
Hoe blijf je in gesprek wanneer standpunten tegenover elkaar komen te staan? Hoe voorkom je dat je alleen maar harder gaat argumenteren wanneer je boodschap niet aankomt? En hoe houd je invloed zonder de relatie onder druk te zetten?
Na deze kennismakingsworkshop kijk je anders naar spanning aan de overlegtafel en heb je praktische handvatten om ook wanneer het gesprek lastig wordt bewust en constructief te blijven communiceren. Omgaan met frustraties als cliëntenraad wordt daarmee niet alleen een manier om wrijving te verminderen, maar ook om je positie als gesprekspartner te versterken.
Geen training over juridische kaders of vergadertechnieken, maar een praktische verdieping op de communicatie die nodig is om als cliëntenraad invloedrijk aan tafel te blijven.
Datum & tijd
Dinsdag 24 november 2026
19.30 -20.30
Deze online kennismakingsworkshop is bedoeld voor:
- leden van lokale, centrale en regionale cliëntenraden;
- voorzitters van cliëntenraden;
- ambtelijk secretarissen;
- cliëntenraadondersteuners;
- en andere professionals die cliëntenraden ondersteunen.
De workshop is interessant voor iedereen die wil leren hoe je ook bij spanning of verschil van inzicht constructief in gesprek blijft en invloed behoudt.

Heleen Elfrink is trainer, teamcoach en auteur van het boek Baas over je Frustraties. Zij helpt professionals om van gedoe naar grip te komen en ook wanneer spanning oploopt regie te houden over hun eigen reactie en communicatie.
In haar werk combineert Heleen inzichten uit biologie, psychologie en communicatiestrategie. Zij ontwikkelde de CORE-methode (Calm, Observe, Reframe en Execute), waarmee professionals leren spanning te herkennen, eerst rust te creëren en vervolgens bewust te kiezen hoe zij handelen en communiceren.
Meer over Heleen, haar trainingen en teamcoaching lees je op heleenelfrink.nl. Meer informatie over haar boek Baas over je Frustraties, de CORE-methode en haar aanpak vind je op frustratiesdebaas.com.
Extra voor deelnemers: onder de deelnemers verloten we drie fysieke exemplaren van Heleens boek Baas over je Frustraties.
Gratis voor BASIS, PLUS en MAXI abonnementhouders.
Vermeld je abonnement bij de inschrijving.
Voor overige deelnemers vragen wij €25,-.
Datum
- 24 nov 2026
Tijd
- 7:30 pm - 8:30 pm
Kosten
- € 25.00
Locatie
Online cursus
Organisator

-
Heleen Elfrink
-
Telefoon
06-49211815 -
Email
info@heleenelfrink.nl -
Website
https://www.heleenelfrink.nl/

