Spreker Henri Akkersdijk

  • Lezing Henri Akkersdijk, voorzitter cliëntenraad Pantein Maasziekenhuis en vice-voorzitter Gemeenschappelijk Cliëntenraad Pantein

Heden en toekomst van de Gemeenschappelijke Cliëntenraad van Pantein

Henri Akkersdijk is als voorzitter van de cliëntenraad van het Maasziekenhuis en lid en vicevoorzitter van de GCR vanaf het begin betrokken bij de oprichting van de GCR: “Vier werkvormen betekent ook vier bedrijfsculturen
met ieder hun eigen vorm van overleg. Alle cliëntenraden besloten te onderzoeken hoe de verschillende partijen qua visie en inhoud tegenover de invulling van medezeggenschap staan.

Over schotten heen kijken

Met de komst van het Integraal Zorgakkoord (IZA) is in 2022 een stelselherziening van de zorg ingezet. “Die is erop gericht om de schotten tussen zorg en welzijn te slechten. Dan kan het toch niet zo zijn dat je binnen Pantein vanuit
cliëntperspectief nog in vier gescheiden werelden leeft.

Dus tijd voor een gezamenlijke aanpak. De bestuurder stond positief tegenover dit initiatief en gaf alle ruimte en tijd om dit te realiseren.” De naam GCR is bewust gekozen “De meeste organisaties kennen een centrale cliëntenraad (CCR). Wij vinden dat het woord ‘centraal’ gevoelsmatig een bovenliggende positie suggereert.

Het gaat hierbij niet alleen om Pantein brede onderwerpen, maar ook om onderwerpen die voortkomen uit het Integraal Zorgakkoord. Het IZA heeft als doel de zorg voor de toekomst goed, toegankelijk en betaalbaar te houden. Daarvoor moeten zorg- en welzijnsorganisaties gaan samenwerken. Aan de andere kant wil de overheid ook burgerparticipatie bevorderen. Dit betekent dat burgers zelf ook actiever worden in het omzien naar elkaar, wat vooral een preventieve werking moet hebben. Ook wil de overheid burgers meer betrekken bij besluiten over belangrijke onderwerpen. Het is belangrijk om te zorgen dat cliëntenraden hierin een belangrijke rol blijven spelen.

Hoe? Daarover ga ik graag in gesprek op 4 december!

Henri op LinkedIn